571 242 912
rejestracja@pibg.pl

Pakiet III SARS-CoV-2, Grypa A, B+ RSV

Pakiet III obejmujący diagnostykę w kierunku popularnych wirusów atakujących układ oddechowy, w którego skład wchodzą:

  • Wirus SARS-CoV-2 –wirus przenosi się drogą kropelkową, nawet podczas bezobjawowego okresu inkubacji. 2019-nCoV powoduje infekcję układu oddechowego, z możliwymi powikłaniami w postaci śródmiąższowego zapalenia płuc,u części pacjentów dochodzi do rozwinięcia zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) cechującą się wysoką śmiertelnością wśród pacjentów pacjentów i wymagającego złożonego leczenia w tym metod inwazyjnej wentylacji mechanicznej  w warunkach OIOM .Wirus oprócz manifestacji klinicznej w drogach oddechowych wywołuje również mniej powszechne objawy, takie jak ból głowy, ból gardła, biegunkę i wymioty, zapalenie spojówek. Objawy 2019-nCov mogą pojawić się w ciągu zaledwie 2-3 dni od ekspozycji, a pierwszymi symptomami jakie pojawiają się są ogólne osłabienie, suchy kaszel, gorączka, duszność , bóle kostno-mięśniowe.

  • Wirusy grypy typu A (IAV) i B (IBV)– stanowią główną przyczynę sezonowych epidemii zakażeń dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Wirusy otoczkowe z jednoniciowym RNA. Wirusy grypy typu A dzielone na podtypy według ich glikoprotein powierzchniowych, hemaglutyniny (HA), neuraminidazy (NA). Wśród ludzi spotyka się najczęściej dwa podtypy IAV (H1N1 i H3N2).

  • Wirus grypy typu A podtypu H1N1 -pochodzenia świńskiego (IAV [H1N1] swl), który wywołał pandemię w 2009 r.

  • Wirus grypy typu B (IBV)– główna przyczyna sezonowych epidemii zakażeń dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Klasyfikowane w linie i szczepy. Obecnie krążące wirusy grypy typu B należą do jednej z dwóch linii: B/Yagamota i B/Victoria.

  • Ludzki rinowirus (HRV)- wirusowy czynnik zakaźny u ludzi, najczęściej wywołujący przeziębienia. Występuje powszechnie przez cały rok. Rinowirusy o jednoniciowym RNA i dodatniej polarności należą do rodzaju Enterovirus, rodziny Picornaviridae. Klasyfikuje się je do trzech gatunków (A,B i C) oraz ponad 150 serotypów.